Mazlum İslam Coğrafyası Etiyopya ve Eritre

0 3

AKDAV İmamlar ve Yurtdışı Mezunları Komisyonu’nun düzenlemiş olduğu söyleşide mazlum İslam coğrafyası Etiyopya ve Eritre’yi konuştuk.

Eritreli Dr. Mühendis Muhammet Salih İbrahim Eritre ve Etiyopya tarihi den, emperyalizmin planlarından, kurtuluşu için yapılması gerekenlerden bahisle güzel bir sunum yaptı.

Misafirimiz Muhammed Salih’in Etiyopya ve Eritre konuşmasının ana teması Habeş bölgesi Eritre, Etiyopya ve Sudan’ın güney kesiminden oluştu.

Muhammet Salih İbrahim’i gözünden bölgenin sonu durumu şöyledir:

Bu 3 ülkenin öz insanını bir birinden ayırt etmek mümkün değildir.

“Afrika boynuzunu Eritre, Etiyopya, Sudan ve Somali oluşturur. Buna Koş bölgesi denir. Habeşistan ülkesinin bu günkü toprakları olan bu iki ülkeye, İslâm bi’setin 5. yılında girmiş, Hristiyanlık ise miladi 315 yılların da girmiştir.

19. yüzyıla kadar bu bölgede Müslüman nüfus %80’dır, bu oran 20 ve 21. yüzyıllarda Avrupa topluluğunun taraflı sayımların da belirtilen Hristiyan nüfus % 65 belirtilmektedir.

Ancak doğrusu tersidir. İspanyollar ve Katolik kilisesi Habeşistan’ın tarihi faktöründen, bu bölgenin İslami kimliğini asla kabul etmemektedir.

Tarihte bunun için zaman zaman İspanyolların desteği ile kanlı savaşlar olmuştur.

Bölgenin bozulmamış berrak bir İslami kimliğe sahiptir.

Düşünce olarak sofi, selefi, Müslüman kardeşler bulunmaktadır. Eritre nüfusu 7,5 milyon Etiyopya 105 milyon ve ülkede 80 farklı dil bulunmaktadır. Eritre İslami hareketin 1960 yılında başlattığı bağımsızlık direnişi 1990’lı yıllar da Müslümanlarının lehine son buldu.

30 yıl savaşan Eritre müslümanlarına devlet hakkı verilmek istemedi.

Direten Müslümanların talebine cevap veren batı ve onun yanındaki güçler, 1993 devlet olma statüsünü kabul etti.

Acı gerçek o ki savaşı kazanan Müslüman Eritreliler masaya Avrupa topluluğu ve Etiyopya’ya karşı sadece tek başına oturdular ve Devlet yine Hristiyan yönetime bırakıldı. Batılı güçler bununla da kalmayıp güçlü Etiyopya’ya sahilde hiç bir hak vermedi, sadece Eritre üzerinden denize açılabilir şartını koydu.

Eritreli Müslümanlar devlet olduktan sonra, yine zülüm ve çok şiddetli baskılar altında yaşamını devam etmektedir.

Kelimenin tam anlamıyla komünist bir yapı.

Müslümanlarının hiç bir hakkı yoktur.

Etiyopya da ise son dönemde rahat bir ortam var, tüm halklara eşit haklar veriliyor Hristiyan yönetime rağmen.

Türkiye ile çok iyi ilişkileri olup ve 350 gibi Türk yatırımcı var.”

Söyleşimiz soru ve cevaplarla tamamlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 3 =