Yerel İslami STK’lar AKDAV’da Buluştu

0 8

Yerel İslami STK’lar AKDAV’da Buluştu.

İstanbul’un değişik semtlerinde çalışmaları olan İslami çevreler vakfımızı ziyaret ettiler. Yazar Mustafa Özcan ve Feyzullah Birışık’ın da bulunduğu misafirlerimiz kendi isimleriyle vakfımızda programa dahil oldular, bunlar:

Davet Yolu Derneği, İHH Küçükçekmece Şubesi, Umut Işığı, Ayasofya Mescidi, Kalem Der, Maaruf yayınları, HayDer, Gençlik Derneği, Siyer vakfı, Yaşayan Değerler Hareketi, Arayış Derneği, Envarül Kur’an, Sahabe Akademi ve Tecvid Derneği.

İslami Dayanışma Cemiyeti’nin organize ettiği ziyaret STK’ların daha yakın birbirlerini tanımaları amaçlanıyor. Her ay bir yere konuk olan çalışma grupları bu ayda AKDAV’a misafir oldular.

Amaç AKDAV vakfını gelen diğer misafirlere, çalışma gruplarına anlatmak olunca ilkin vakfın kurucularından Davut GÜLER ve ardından da AKDAV Başkanı sayın Ramazan KAYAN Hoca söz aldılar.

Davut GÜLER AKDAV’ın çalışma süreci ile ilgili kısaca şu bilgileri aktardı: ‘’Sizlerin çabalarını takdirle karşılıyoruz. Her uğraş önemlidir. Ben size ‘bizim’ serüvenimizden bahsedeceğim kısaca. AKDAV 1996’da kuruldu. Ama geçmişte MTTB, Akıncılardan gelen bir geleneğimiz var. 80 sonrası ise kendine bir misyon belirleyerek yola çıkan bir hareketiz. 1980-90 yılları daha çok protest dediğimiz, sistem içi mücadeleden ziyade, sistem dışı bir mücadeleyi öngören bir kanaat sahibi idik. Aradan geçen 10 yıl gibi bir zaman diliminde düşüncelerimizi gözden geçirme ihtiyacı hasıl oldu. Sadece biz değil, diğer İslami çevrelerde aynı süreci yaşadılar. Zamanla bir kemiyet oluştu; çalışmalar dernek, vakıf çerçevesinde devam etti. Ardından 2006 yılında Anadolu Platformu isimli bir yapı kuruldu. Her ne kadar bu yeni oluşuma ‘Platform’ dense de 1980 sonrası çalışmaların hasılasından başka bir şey değil tabi ki. Kısa bir süre önce Platform genel merkezi İstanbul’da çalışmalarına start verdi. ‘Anadolu Platformu’ Türkiye genelindeki çalışmaları organize ederken, AKDAV ise İstanbul’daki çalışmaların organizasyonunu deruhte etti ve çalışmalarını elan devam ettirmektedir. AKDAV’ın ağırlıklı işlevi Eğitim faaliyetleri. Üniversiteler, Ortaöğretim, tabi ki Esnaf ve İşadamları ile ilgili ANESİAD ve yardım faaliyetlerini yurt içine ve yurt dışına taşıma görevi ise İYİLİKDER’in oldu. İyilikder’in daha yaygın bir örgütlenme ağına sahip olduğunu söylemeliyim.

Bizim bir organizasyon yapılanması olarak ta 80’li yıllardan itibaren şöyle bir iddiamız vardı ve bunu hep koruduk: Müslümanların birliği gerçekleşmeden kendimize bir isim koymayalım, diye… Allah’a hamdolsun hiç bir grupla kardeşlik hukukunu bozacak bir ayrışama yaşamadık. Güzel bir şekilde ayrıldık. Halihazırda İstanbul’da bir çok yapı ile birlikte görüşmelerimiz, istişarelerimiz devam ediyor.’’

AKDAV Başkanı Ramazan KAYAN Hoca ise konuşmasında şunlara değindi: ‘’ Özlemini çektiğimiz bir fotoğraf. Bu gibi mütevazı adımlar atılmadığı zaman yeterince birbirini tanıyamama, tahammül edememenin ağır bedellerini ödüyoruz.

Tabi bu gibi çabalar önemli ama fazla idealize etmemek de gerekir. Yarınlarda bunun altında kalabiliriz. Fazla beklentiye girip te beklentinin arkasını getirecek altyapıyı oluşturamazsak hayal kırıklığı yaşama riskimiz var. Belki burada biraz temkini ama kararlı da olmalıyız.

Müslümanlar arası problemin birinci derecede fikri değil ahlaki zaaflar olduğunu görüyoruz. Sevgiyi ve selamı önemsememiz gerekiyor. Aynı ortamları teneffüs etmediğimizden, ön yargılarımızın esiri olabiliyoruz. Halbuki Hz. Peygamber(sav) yıllarca en azgın münafıkları idare etti…

Şu an yeryüzünde tüm cemaatleri kuşatacak ana bir cemaat yok maalesef. Ana bir cemaat ve halifeli bir toplum olmadığı için ara cemaat dönemi yaşıyoruz. Ben böyle te’vile sığınıyorum. Ara dönemlerde cemaat fazla olabilir. Birbirlerine karşı hak ve hukuklarına riayet ederlerse ortak bir noktada buluşabilirler inşallah.”

Gazeteci-yazar Mustafa ÖZCAN’da misafirlerimiz arasında idi. Suriye ile ilgili kısa bilgilendirmelerde bulundu. Gelecekte Türkiye ile İsrail’in sınırdaş olacaklarını, bununda bir savaşı kaçınılmaz kılacağını belirtti. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen + 16 =