Gazze İslam Üniversitesi

0 5

Gazze İslam Üniversitesinden Misafirlerimiz Vardı

Gazze İslam Üniversitesi eski Rektörü ve Umut Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kamalain K. Shaath ve Yönetim Müdürü ve İTÜ’de doktora eğitimi yapan Raif Alshorafa, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfını (AKDAV) ziyaret ettiler.

Gazze İslam Üniversitesi ve yapılan çalışmalar hakkında AKDAV Başkanı Ramazan Kayan ve diğer vakıf yetkililerine bilgi veren rektör Kamalain özetle şunları söyledi: ‘’ Gazze’de eğitim çalışmalarımız 40 yılı aşkın bir çalışma, tam da İsrail’in Filistini işgal ettiği zamanlarda (1967). O tarihten önce eğitim almak isteyenler yurt dışına gidiyorlardı. Özellikle de Mısır’a. Gün geldi yurt dışına gitmek zorlaştı. Filistin toplumunun ileri gelenleri ‘artık kendi eğitim sistemimizi oluşturmamız gerekir’ şeklinde bir karar sahibi oldular.

1971 de Filistin’de Üniversitelerin kurulmasına başlandı. Gazze, Nablus gibi yerlerde 1978’ li yıllarda okullarımız belirginleşmeye başladı. Çalışmalarımız ilkin çok mütevazı bir şekilde, çadırlarda başlatıldı. Şu an sizlere bahsettiğimiz Gazze İslam Üniversitesi 1978’de kuruldu Gazze’de kuruldu.

Erkek ve kız öğrencilerimiz ayrı sınıflarda okumaktadırlar. Kırka yakın programlarımız mevcut. Bunlar; Fen Bilimleri, Mühendislik, Edebiyat, Tıp, İşletme, Eğitim ve İlahiyat. İşitme ve görme engelli öğrencilerimiz için yaptığımız eğitimlerimiz var. Dünyaya açık bir üniversiteyiz. Üniversitemiz Avrupa’da kimi okullarla işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Diplomalarımızın uluslararası geçerliliğe (denklik) haizdir.
Türkiye’nin büyük destek verdiği ve henüz tamamlanma aşamasında olan-üniversitemizin bulunduğu alanda- çok büyük bir hastanemiz mevcuttur.
Üniversitemizde 20 bin öğrenci, Teknoloji Meslek Okulumuzda ise 10 bin öğrenci eğitim almaktadırlar. Öğrencilerimizin yüzde 65’i kız öğrenciler. Bu yıl itibarıyla mezun verdiğimiz öğrenci sayısı 100 bin.

2008’deki İsrail saldırısında okulumuz, özellikle de idari binamız yerle bir edildi.
Üniversitemizin bütün bölümlerinde İslami Terbiye ve Eğitim, Akaid, Tefsir, Kur’an, Siyer ve Hadis dersleri zorunlu olarak okutulur. Hicab zorunludur.

Rektör Kamalain’e, ‘Bu kadar mezun veriyorsunuz. Gazze gibi bir avuç yerde ve İsrail’in kuşatması altında, imkânların kısıtlı olduğu bu yerde bu mezun öğrencileri nasıl istihdam ediyorsunuz?’ şekinde sorulan bir soruya onlar şöyle cevap verdiler: ‘’Çoğunluğu -mecburen- yurt dışına çıkıyorlar. Gazze küçük bir yer ve işgal ve ambargo altında.İşsizlik oranımız çok yüksek. Fakat her şeye rağmen biz insanlarımıza iyi bir eğitim vermek zorundayız. Eğitim görmezlerse ya hırsız ya da ajan olacaklardır.’’

Gazze’de üç üniversite daha var; fakat en büyük üniversitemiz Gazze İslam Üniversitesidir. Fakat okulumuz vakıf üniversitesi olmasına karşın geliri son derece sınırlı bir okuldur. Biz İstanbul Kalkınma Ajansından bir proje kazandık. Bu proje giderlerimizin yüzde 70’ine destek verecek. Bir de Eskişehir’de beş binası olan bir yurt işletiyoruz. Buranın kira geliride yine Üniversitemize destek olacak. İlerde bu yurt binalarını satın almak istiyoruz; yedi buçuk dönüm bir arazi üzerinde kurulmuş, ulaşımı rahat ve 1000 öğrencisi olan bir yurt.

Binlerce öğrencimiz harçlarını ödemekte zorlanıyorlar. Şehit aile çocukları, engelliler, zeki çocuklarımız için destek bekliyoruz. Tıp fakültesi hariç, diğer bölümlerimiz için öğrenci başı 1500 dolar istiyoruz. Ödemekte önemli zorluklar yaşanıyor. Bu yüzden gelir elde etmek için projeler üretiyor, bu konularda yola çıkmış bulunuyoruz. Ve üniversitemize desteklerinizi bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight + 16 =